0850 532 00 29 - 0216 314 79 22
Sosyal Medya Hesaplarımız

Toz Boya Filtresi

27 Temmuz 2020
Toz Boya Filtresi

Toz boya filtresi, sanayide çeşitli üretim kollarında karşımıza çıkıyor ve bu yaygın kullanımı ile mükemmel sonuçlar ortaya koyuyor. Genellikle havalandırma sistemleri içerisinde konumlandırılan ve bunun yanı sıra toz ve boya tutucu olarak tercih edilen filtreler, çeşitli malzeme özelliklerine sahip olabiliyor. Dış kaplama kısmı genellikle karton malzemeden üretilen filtrenin içinde ise yaygın olarak cam elyaf filtre uygulanır. Lif yoğunluğu havanın giriş yönünden çıkış yönüne doğru artırılmış olan bu sistem, yüksek filtrasyon özelliği göstermektedir. Dolayısıyla da günümüzde çeşitli üretim ve faaliyet alanlarında farklı konum ve amaçlarla karşımıza çıkıyor. Toz boya filtresine dair önemli bilgileri ise sizler için derledik.

Toz Boya Filtresi Kullanım Alanları Nelerdir?

Toz boya filtreleri, tek kullanımlık olarak üretilirler ve ön filtre olarak tasarlanmışlardır. Bu şekilde kullanım alanı bulurlar. Yaygın olarak hava kompresörlerinde karşımıza çıkıyor olmalarından da anlıyoruz ki havalandırma sistemlerinde sıklıkla bu teknoloji tercih ediliyor. Bunun dışında kullanım alanları ile ilgili olarak şunu da söylemek gerek ki, havalandırma ünitelerinin hassas filtrasyon öncesinde yer alan birincil filtresi genellikle toz boya filtresi olmaktadır. Bu konumu ile iyi bir performans ortaya koyar ve başarılı bir filtreleme gerçekleştirir. Standart kullanım alanları bu şekilde ifade edilebilirken, bunların dışında isteğe göre ürün tasarım ve üretiminin de yapılabileceğini hatırlatalım.

Toz Boya Filtresinin Avantajları Nelerdir?

Toz boya filtresi, özellikleri ile dikkat çekiyor ve bu kadar yaygın bir kullanıma ulaşıyor. Üstelik yüksek performans gösterip, düşük maliyetli bir filtrasyon seçeneği olması da önemlidir. Genel olarak bu grupta değerlendirilen filtrelerin avantajlarına bakacak olursak ise belli başlı özellikler ile karşılaşıyoruz.

  • Oldukça dayanıklı, sağlam ve uzun ömürlü bir filtre seçeneğidir.
  • Filtre içerisinde bulunan yüksek kaliteli elyaf malzeme, havanın giriş yönünden çıkış yönüne doğru artan bir yoğunluğa sahiptir. Bu durum ise filtrenin en önemli özelliğidir. Bu özellik sayesinde yüksek seviyede toz tutucu haline gelen filtre, genellikle birincil filtre olarak konumlandırılır.
  • Toz boya filtreleri, genellikle karton çerçeve içerisinde yer alıyor. Ancak bununla birlikte neme karşı dayanıklı olması, dikkat çekici bir özellik olmaktadır. Neme dayanımı ekstra bir tercih sebebidir.
  • Toz boya filtresi, Hedef Filtre çatısı altında farklı özelliklerde üretilebiliyor. Özellikle de ihtiyaca uygun olarak ölçülendirilebiliyor ve istenilen ölçülerde imal edilebiliyor. Bu durumda neredeyse her durum ve şarta uygun filtre üretimi gerçekleştirilebilmektedir.
  • Son olarak ise toz boya filtrelerinin kaplama alternatiflerinden söz edelim. Birer avantaj olarak ifade edebileceğiniz tüm bu özelliklerin yanı sıra, toz boya filtreleri galvaniz ve alüminyum malzeme ile kaplanabiliyor. Bu durumda kalitesi, dayanımı ve kullanışlılığı da ekstra artırılmış oluyor. Dolayısıyla bu seçim esnekliği bir avantaj teşkil ediyor.

Elektrostatik Toz Boya Filtreleri

Elektrostatik toz boya filtreleri, özel imalat ürünleri istenmediği takdirde, koruyucu filtre teli ile kaplanmazlar. Ancak bazı durumlarda bu kaplama gerekli olabilir ve firmanın isteğine göre bu ekleme yapılabilir. Diğer taraftan elektrostatik toz boya filtrelerinin önemli bir özelliği, jet puls adı verilen özelliktir. Bu özellik ters patlatma ya da sirkeleme olarak da ifade edilir. Kısaca filtre üzerinde birikmiş olan tozun ziyan edilmemesi sistemidir ve bu anlamda önemli bir farklılık yaratır.

Filtrelerin kullanım ömrünü belirleyen bir unsur olarak filtre yüzeyinden de söz etmek gerek. Filtre yüzeyinin metrekare bazında geniş olması, daha yüksek performans anlamına gelirken, aynı zamanda daha uzun süre sorunsuzca kullanılması demektir. Buna bağlı olarak da kullanıldığı alanda daha düşük bakım masrafları oluşturur ve daha uzun süre sorunsuzca iş görür. Bu sebeple filtrelerin kullanım ömrü, filtre yüzey alanı ile doğrudan ilişkilidir. Genel olarak toz boya filtreleri silindir formunda üretilmekle birlikte 320×600 mm ölçüleri tercih edilmektedir. Pliseli kartuş olarak tasarlanan ürünler, her ne kadar toz boya kartuşu olarak en sık tercih edilen şekil olsa da, farklı nitelikte üretim yapılması da mümkündür. Bu sebeple ölçü, şekil, katmanlar ve benzeri detaylar farklılaşabilir.

Toz boya filtresi, kabin tip olarak da tasarlanabiliyor. Kaset formu da dediğimiz bu şekilde, genellikle havalandırma sistemlerinde konumlandırılıyor. Aslında temelde aynı işleve sahip olan, toz boya tutucu özelliğe sahip olan filtreleme malzemesi, sadece farklı bir şekilde sunulmuş oluyor ve yüzey alanı ile ölçüleri doğrultusunda farklı bir kapasite gösteriyor. Bunun dışında benzer bir filtrasyon gerçekleştirmektedir.

Toz Boya Filtresi Siparişi

Toz boya filtresi sipariş etme öncesinde, ihtiyaçlar tespit edilmektedir. Henüz kurulum sürecinde olan tesisler için en verimli olan filtreleme sisteminin uzmanlar tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Ancak bu sayede uygun filtreler temin edilebilir ve maksimum verimlilik ile tesisin çalışması mümkün olur. Bununla birlikte toz boya filtresi dışında çeşitli filtreler de burada elinizin altında. Bazıları ise sadece tesis ya da belli üretim hatlarında değil çeşitli araçlarda kullanılabiliyor. Örneğin iş makineleri için olmazsa olmaz olan hidrolik filtreler dikkate alınabilir. İşte bu noktada da mevcut filtreler, makinenin özellikleri ve çalışma performansı dikkate alınarak filtre seçimi yapılmalıdır. Genellikle filtrelerin konumlandırma şekilleri, filtre türü ve filtre ömrü dikkate alınmıyor. Oysa tüm bu detaylara özen göstermek, daha uzun süre aynı filtreleri kullanmayı ve de daha yüksek verimi mümkün kılıyor. Dolayısıyla sipariş verme öncesinde bu konularda bilgi sahibi olmalı, kısacası filtre konusuna hâkim olunmalıdır.

Toz boya filtresi sipariş ederken ise kaliteden uzaklaşmamak gerekiyor. Sektörde adını her zaman ön plana çıkarmayı başarmış olan Hedef Filtre, kalitesi ile dikkat çekiyor. Toz boya filtresi, kumlama filtresi, hidrolik filtreler ve özel imalat filtreler gibi çeşitli ürün gruplarında sınırsız alternatif sunarak, adeta müşteriye özel üretim süreci vadediyor. Kısacası siz ihtiyaçlarınızı dile getiriyorsunuz, Hedef Filtre de sizin için özel bir çalışma gerçekleştiriyor ve size özel filtreler ile tesisinizde verimliliği artırıyor. Bugün biliyoruz ki filtrelerin kullanılmadığı işletmelerde bakım masraflarında artış gözleniyor, iş gücü ihtiyacı artıyor, üretim aksaklıkları söz konusu oluyor ve genel olarak tesisin verimliliği düşüyor. İşte tüm bunları yaşamamak için hem kaliteli filtre tercih etmek gerekiyor, hem de uzun ömürlü olacak seçimler yapmak gerekiyor.

Hedef Filtre, cazip fiyatları, üstün teknolojisi ve ürün çeşitliliği ile sadece toz boya filtresi arayanlara değil, aynı zamanda hidrolik filtre, hava filtresi, çeşitli kartuş filtreler ve kumlama filtresi gibi özel ürünlere ihtiyaç duyanlara da hizmet ediyor. Üstelik burada oldukça tecrübeli, konuya hâkim ve profesyonel yaklaşıma sahip bir ekip sizi karşılayacak. Yani zaman kaybı yaşamadan ne istediğinizi anlatıp, cevap alabileceksiniz. İşletmenize, üretim tesisinize ya da iş makinesi ve hava kompresörü gibi araçlarınıza daha yüksek iş verimi kazandırma ve daha uzun süreli kullanımı mümkün kılmak için siz de özel filtreleri tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için bir an önce Hedef Filtre temsilcileri ile iletişime geçebilirsiniz. Mevcut iletişim bilgileri ile kolayca yetkililere ulaşabilir, probleminizi profesyoneller eşliğinde çözebilirsiniz. Acele edin ve işinize daha fazla değer katın!