0850 532 00 29 - 0216 314 79 22
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kumlama Filtresi

25 Ağustos 2020
Kumlama Filtresi

Kumlama filtreleri, aynı zamanda tozlu hava filtresi olarak tanımlanan filtrelerdir. Yani söz konusu olan ortamda havada bulunan toz zerreciklerini yakalama görevine sahiptir. Bu sebeple havadaki tozu arındırır ve ideal çalışma ortamını tesis eder. Özellikle lazer kesim makinası ve benzeri makinaların filtreleri bu özellik ile donatılmıştır. Ayrıca çeşitli üretim hatlarında da havadaki tozun tutulması hedefi ile kumlama filtreleri tercih edilir. Bu tür sistemler, en tozlu ortamlarda dahi gelişmiş fan sistemi ile harika bir performans gösterir. Kumlama filtresi, günümüzde sanayi ortamında en sık kullanılan filtrasyon sistemlerinden biridir. Bu sebeple de özellikleri üzerinde dikkatle durulması, kullanım alanlarına göz atılması gerekir.

Kumlama Filtresi Özellikleri

Kumlama filtresi özellikleri öncesinden kumlama makinesinden söz etmemiz gerek. Kumlama makinası, belli yüzeylerin kir ve pas gibi istenmeyen unsurlardan temizlenerek, pürüzsüz bir şekilde boyaya hazırlanmasını sağlar. Genellikle kumlama makinası, henüz kesme ve kaynak işlemleri yapılmamış olan çelik malzemenin, profil ve sac gibi malzemelerin ya da belli ölçülerde kaynak işlemleri yapılmış olan çelik çok sayıda parçanın temizlenip, kir ve pasından arındırılıp, boyama işlemi için hazır hale getirilmesi görevini üstlenir. Böylesine önemli bir işleme sahip kumlama makinasının konumlandığı faaliyet alanları ise oldukça fazladır. Günümüzde sanayide pek çok farklı tesiste bu teknolojiye ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla da kumlama filtresi, yaygın olarak ihtiyaç duyulan önemli bir filtreleme sistemidir. Kumlama filtresi bulunmadığı durumda, kumlama makinesinin verimli bir performans göstermesi de mümkün değildir.

Kumlama filtresi, lazer kesimdir ve tek kapılı bir kabin içerisinde konumlandırılır. 550x550x1800 mm ölçülerinde olan kabin, otomatik zaman ayarlı olması ile pratiklik sağlar. Ayrıca çeşitli filtrelerde mevcut olan Jet puls sistemi kumlama filtrelerinde de görüyoruz. Yani kendi kendini temizleyebilme özelliği vardır. Bu durumda da önemli bir kolaylık sağlar ve avantajlıdır. Sistemin zaman ayarlayıcıya sahip olması, 5 dakika ile 45 dakika zaman aralığında çalışabilme özelliğinin olmasını sağlıyor. Bu sistemle verimli bir çalışma gerçekleştirilip, kumlama filtresinin maksimum performansı gözlenebilir. Temizleme gücünün ise 2900 m3/saat ve benzeri seviyelerde çeşitlendirilebilmesi önemli bir avantajdır. Kumlama filtresi ve içerisinde konumlandığı kabin, bir bütün olarak değerlendirildiğinde motor koruma şalterli olması ile oldukça güvenli bir faaliyet sunuyor. Paslanmaz malzemeden üretilmiş olan sistem, spesifik bir tasarıma sahip olan filtre ile birlikte, maksimum kapasitesine ulaşmış bir tesis için olmazsa olmazdır.

Kumlama filtresi teknolojisi, sayısız avantaj sağlar. Kumlama işlemi, tahmin edebileceğiniz üzere, oldukça fazla tozun havada uçuştuğu bir süreci ifade eder. Bu tozun yakalanması ise verimli bir performansın sürdürülebilmesi için olmazsa olmazdır. Dolayısıyla filtresiz bir kumlama işlemi pek de mümkün görünmüyor. Kumlama filtreleri, maksimum tozluluğa sahip tesislerde dahi maksimum verimle çalışabilmektedir. Bu özelliği ile oldukça geniş bir kullanım alanına ulaşıyor. Gemi hangarlarında, lazer kesim makinelerinde ve de çeşitli endüstriyel ortamda verimli bir şekilde kullanılması mümkündür. Kumlama filtresinin önemli bir püf noktası ise tıkanıklıkların yaşanmaması için sık sık temizlenmesi gerekmesidir. Bu özellik günümüzde pek çok filtrede otomatik olarak bulunuyor. Yani Jet Puls adı verilen sistem ile filtre belli aralıklarla kendi kendini tamamen temizleyebiliyor. Bu belli aralıklarla temizleme işlemi, kumlama filtresinin de aralıksız olarak faaliyetini sürdürebilmesi demektir. Dolayısıyla da günümüzde manuel olarak gerçekleştirilmesi oldukça zor ama verimli bir filtreleme için de şart olan özelliklerdendir. Kumlama filtresi, belli özelliklerde üretilip sunulduğu takdirde, her türlü faaliyet alanında sorunsuzca konumlandırılabilir.

Kumlama Filtresi Nasıl Olmalı?

Kumlama filtresi satın almak isteyenlerin, bu noktaya gelene kadar ihtiyaçlarını analiz edip, konuyu etraflıca ele almış olması gerekir. Teknik bir konu olarak, uzmanların görüşü ile karar verilmesi gereken bir üründür. Bu yüzden de kumlama işleminin yapıldığı tesis, faaliyetin boyutu, tesisin büyüklüğü ve benzeri pek çok detaya dikkat edilmeli ve filtre seçimi de buna göre yapılmalıdır.

Hedef Filtre, kapsamında tasarlanıp üretilen filtreler ise tamamen teknoloji ürünü olarak hayata geçirilir. Maksimum fayda elde edebileceğiniz şekilde tasarlanmış olan her bir filtre, uzun ömürlü kullanımı ve kalitesi ile dikkatleri çeker. Bugün Hedef Filtre kapsamında sunulan hidrolik filtre, toz boya filtresi, hava filtresi, özel imalat filtreler ve çok daha fazlasına zahmetsizce ulaşabilme imkanına sahipsiniz. Hedef Filtre, tecrübeye ve bilgi birikimine önem verir. Bu özelliklere sahip bir ekip ile hizmet verirken, şirket özelliklerini de yüksek tecrübe ve bilgi birikimi mertebesine yükseltmiştir. Dolayısıyla da hem ürün çeşitliliği, hem ürün kalitesi, hem de müşteri memnuniyetini tesis edecek hizmet anlayışı ile sizi memnun edecektir. Kumlama filtresi gibi özel bir sisteme sahip olmak için çokça emek verip, çokça zaman harcamanıza gerek yok. Bu tür özel bir teknoloji şimdi parmaklarınızın uzunda… Kendi kendini temizleme özelliğinden, otomatik çalışma mekanizmasına, uzun ömürlü kullanım sunmasından, kalitesine kadar her bir özelliği düşünülmüş ve tesis edilmiş olan filtre, en başarılı alternatif olarak karşınıza çıkar. Buna eşlik eden hizmet anlayışı ise işinize değer katma sürecinize katkı sağlayacaktır. Bunun için Hedef Filtre’yi daha yakından tanımanız gerekir.