0850 532 00 29 - 0216 314 79 22
Sosyal Medya Hesaplarımız

Toz Boya Filtresi Kullanılan Alanlar ve Avantajları

19 Ağustos 2020
Toz Boya Filtresi Kullanılan Alanlar ve Avantajları

Toz boya filtresi, özel nitelikli bir filtreleme sistemidir. Toz tutucu özelliği ile pek çok farklı alanda, üretim ve faaliyet sahaları ile araçlarda etkinlik gösterebilmektedir. Dolayısıyla geniş kullanım alanı ile toz boya filtresi, en sık tercih edilen, en çok sorular filtreleme teknolojilerinden biridir. Konuya biraz daha yakından bakacak olursak ise kullanım alanlarına dair önemli detayları paylaşmamız gerek. Bu detaylar sayesinde hem filtre seçimi daha kolay olacaktır, hem de filtre teknolojilerini yakından tanıma imkanına ulaşılabilecektir. Dolayısıyla toz boya filtresi denildiğinde, ne tür, nerede kullanılan ve hangi özelliklerde bir filtreden söz edildiğini bu detaylar sayesinde anlayabilirsiniz.

  • Toz boya filtreleri ile ilgili öncelikli olarak bilinmesi gereken tek kullanımlık olduklarıdır. Bu tür filtrelerin yıkanıp, temizlenip tekrar kullanılabilme özelliğine sahip değildir. Bu yüzden de ömrü dolduğunda yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Neyse ki uzun ömürlü kullanımı mümkün kılan bir teknolojiden söz ediyoruz ve bu sayede masrafları düşük bir filtrasyon gerçekleştirebiliyoruz.
  • Yaygın olarak hava kompresörlerindeki kullanımı ile karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar farklı kullanım alanları ve farklı fonksiyonları olsa da, en sık bu kullanım alanı ile karşımıza çıkıyor.
  • Kompresörlerden sonra ikinci yaygın kullanım noktası ise havalandırma üniteleridir. Bu tür alanlarda iyi bir filtreleme performansı gösterir. Ancak havalandırma sistemlerinde bulunan hassas filtrelerden önce konumlandırılmaktadır. Yani birincil filtre görevi görmektedir ve bu detaya dikkat edilerek yerleştirilmesi, daha uzun süre sorunsuz kullanımı mümkün kılar.
  • Toz boya filtreleri bunun dışında yakaladığı tozu ziyan etmiyor olması ile de dikkat çekiyor. Yani boyanın zayi olmasına izin vermiyor. Bu açıdan da kullanım alanı bulan özel teknolojilerden biridir.

Toz Boya Filtresinin Avantajları

Toz boya filtresi, endüstriyel sahalarda etkinlik alanı bulan özel bir teknoloji. Tozların tutulumunu sağlayan ve tutulan tozların zayi olmasını da engelleyen bu sistem, çeşitli avantajlar ile karşımıza çıkıyor. Hızlıca bu teknolojinin avantajlarına göz atalım ve filtre siparişi öncesinde bu bilgilere hâkim olup, ona göre seçim yapalım. İşte toz boya filtresinin avantajları;

  • Oldukça dayanıklı ve sağlam bir filtredir. Buna bağlı olarak iyi bir performans sunar, uzun süre sorunsuzca kullanılabilir.
  • Toz boya filtresi, elyaf içeriğe sahiptir. İç kısmında, havanın giriş noktasından çıkış noktasına doğru yoğunluğu daha da artan bir elyaf katmanı vardır. Bu sebeple de elyaf yoğunluğu ile yüksek oranda toz tutma kabiliyetine sahip olmaktadır.
  • Bu tür filtreler bir tür karton malzeme ile kaplanmış durumdadır. Ancak bununla birlikte neme dayanıklı bir malzeme olduğu için avantaj sağlar.
  • Hem toz boya filtreleri, hem de bunun dışında Hedef Filtre tarafından üretimi gerçekleştirilen filtreler standart ölçülerde üretilebildikleri gibi standart dışı çeşitli ölçülerde de üretilebiliyorlar. Bu sebeple de özel imalat filtreler grubu da karşımıza çıkıyor.
  • Son olarak toz boya filtresinin avantajlarından biri olarak kaplama türlerinden söz edebiliriz. Her bir kaplama malzemesi, farklı avantajlar sağlar. Bir tür karton ile kaplanan toz boya filtresinin aynı zamanda galvaniz kaplama ve alüminyum çerçeveli olarak tasarlanıp üretilmesi de mümkündür. Çeşitli üretim ve faaliyet alanlarında bu tür çerçevede daha fazla dayanıklılık ve daha uzun süreli kullanım sunabilir. Bu sebeple kaplama türlerine dikkat edilebilir ve seçim yaparken bu ayrıntı göz önünde bulundurulabilir.

Toz Boya Filtreleri Hakkında Detaylar

Toz boya filtreleri genellikle kartuş tipli olarak tasarlanırlar ve boya kabinlerinde uçuşan elektrostatik toz boyanın tutulumunu sağlarlar. Fan yardımı ile uçuşan boya zerrecikleri kolayca filtreye yönlendirilir ve bu şekilde tutulumu kolaylaşır. Genellikle toz tutucu filtreler, belli bir standart ölçüde üretilirler. Ancak bazen firmaların özel ölçü talepleri olabiliyor. Çeşitli sebeplerle farklı ölçülerde filtrelere ihtiyaç duyulabiliyor. İşte bu durumda özel imalat filtreler sunabilen firmalara ihtiyaç doğuyor. Hedef Filtre, hemen hemen her filtre türünde özel imalat gerçekleştirebiliyor. Yani ister hidrolik filtre olsun, ister kumlama filtresi olsun, isterseniz de hava filtresi gibi farklı sistemler söz konusu olsun, her birinde isteğe uygun ölçü ve özellikte filtre üretimi yapabilir. Bu sebeple de sektörde farklılık yaratan ve ön sıralarda yer alan bir isim olmayı başarmaktadır.

Özel İmalat Toz Toplama Filtreleri

Toz toplama filtreleri, özel imalat ürünler olarak sunulabiliyor. Yani toz toplayıcı kabiliyeti olan filtre teknolojileri, firmanın ihtiyaç duyduğu özelliklerde üretilebiliyor. Bazı durumlarda filtrelerin farklı ölçülerde üretilmesi gerekebilirken, bazen de filtrenin iç katmanları özel nitelikli olmalıdır. İşte bu tür spesifik istekler Hedef Filtre sayesinde gerçekleştirilebiliyor. İstenilen ölçüler ve istenilen filtre katmanları ile dış kaplama malzemesi sağlanabiliyor, böylece özel tasarım ve üretim gerçekleştirilebiliyor. Özel imalat ürünler denildiğinde, filtreleme sektöründe anlaşılması gereken tam olarak bu durumdur. Peki, filtrasyon için hangi filtreyi, hangi özellikleri tercih etmeli?

Toz toplama filtresi seçimi yaparken, öncelikle filtreleme yapılacak olan mekâna uygun filtre katmanları tercih etmelisiniz. Toz boya filtrelerinde, genellikle yoğunluğu havanın çıkış noktasına doğru artan bir elyaf katman tercih edilmektedir. Çünkü toz boyanın filtrelenmesinde, en etkili sonuç veren filtre malzemesi budur. Bu durumda filtre katmanları konusunda seçeneğiniz belli… Diğer taraftan filtre ölçüleri önemli bir diğer konudur. Filtre ölçüleri, daha çok filtrelemenin yapılacağı alanın genişliği ile ilgilidir. Filtre yüzey alanının, filtrasyon alanı ile doğru orantılı olması gerekiyor. Bu hesaplama ise ancak konunun uzmanları tarafından yapılabilir. Ne yazık ki yetkinliği olmayan kişilerin yapacağı hesaplamalar ve filtre seçimleri, istenilen sonuçları vermiyor.

Hedef Filtre, müşteri memnuniyetini ön planda tutan, kaliteyi ise her zaman öncelikli kabul eden bir ekip ile karşınızda. Sayısız filtre alternatifini bu adreste bulabilirsiniz. Sıvıların filtrelenmesini sağlayan hidrolik filtreler, DIN normu kartuş filtreler, polyester malzemeden üretilen toz filtreler, hava filtreleri ve özel imalat filtreler burada bulabileceğiniz filtreleme mekanizmalarının sadece bir kısmını oluşturuyor. Bunların çok daha fazlasını özel istek ile talep edebilir ve üretilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise Hedef Filtre’nin profesyonel ekibi ile iletişime geçmektir. Hem yılların verdiği tecrübe, hem profesyonel iş anlayışı, hem de kaliteden ödün vermeyen yaklaşımı ile Hedef Filtre, memnuniyetinizi sağlamak üzere sizi bekliyor. İletişim bilgilerini kullanarak kolayca iletişime geçebileceğiniz ekip, öncelikle faaliyet alanınızı değerlendirip, ihtiyaçlarınızı tespit edecektir. Ardından ise buna uygun olarak özel imalat filtreler sunabilir. Böylece hedeflediğiniz filtrelemeyi gerçekleştirebileceksiniz ve etkinlik alanınızda uzun süre bakım masrafı ile karşılaşmayacaksınız. İster toz, ister partikül, ne tür malzemelerin filtrelenmesini isterseniz, ona uygun filtreler burada mevcut.

Filtre arayışınızı Hedef Filtre ile kolaylaştırabilir, zahmetsizce tesisinize ve işinize değer katabilirsiniz. Ayrıca sadece üretim hatlarından söz etmiyoruz. Aynı zamanda çeşitli iş makineleri, kompresör ve havalandırma üniteleri de filtre sistemleri ile daha sorunsuz hale gelebilir. Yüksek verim, düşük bakım masrafları ve daha fazlası için zaman kaybetmeden siz de profesyonel ekip ile iletişime geçebilirsiniz. Hemen şimdi harekete geçin, her türlü filtrasyon sistemini, en kaliteli, en güvenilir şekilde elde edin!